Támadnak a csillagok...:)
2008.08.15. 15:38
"A Tejútrendszer lassú és folyamatos emésztésnek köszönhetően a Sagittarius eljutott arra a pontra, ahol már többé nem képes összetartani önmagát" - magyarázta a tanulmány társszerzője Martin Weinberg. Az esemény bár csak egy a sok közül, ami galaxisunk történelmét illeti, számunkra mégis különleges jelentősége van.
"Naprendszerünk áthalad a Sagittarius törmelék mezején " - mondta Majewski. "A Sagittarius csillagai most a mi jelenlegi pozíciónkra záporoznak, így egy idegen galaxis csillagai viszonylag közel kerülnek hozzánk." Az idegen invázió segíthet a csillagászoknak többet megtudni a rejtélyes sötét anyagról, arról a láthatatlan valamiről, ami uralja a világegyetemet.
"A Sagittarius törmelék alakja megmutatja, hogy a Tejút láthatatlan sötét anyaga gömb alakú eloszlásban helyezkedik el, ami meglehetősen váratlan eredmény" - tette hozzá Weinberg. 2003
A Naprenszer
"Úgy véljük, a Naprendszer egyetlen csillagból eredeztethető, és a Nap egy összeomlott szupernóva magjából alakult ki" - magyarázta Manuel. "A belső bolygók többsége a csillag belső részéből alakult ki, a külső bolygókat pedig a csillag külső burkának anyagai építik fel." Manuel tanulmánya arra utal, hogy a Nap mágneses mezőinek kialakulásáról alkotott hagyományos nézet hibás. "A napfizikus társadalomban uralkodó nézet szerint a Nap külső részein uralkodó plazmafolyamoknak köszönhetően Nap-dinamók generálják a mágneses mezőket. A hidrogénnel töltött Nap modellje kevés más egyéb lehetőséget kínál, mitöbb a Nap-dinamók működését is rengeteg talány övezi " - mondta Manuel.
Manuel magyarázata a szupernóva elméleten alakul, ami ellent mond a széles körben elfogadott nézettel, mely szerint a Nap és a bolygók 4,5 milliárd évvel ezelőtt alakultak ki egy viszonylag kétértelmű csillagközi porfelhőből. Tanulmányában Manuel kifejtette, a változó mezőket vagy a Nap magjában forgó neutroncsillag vagy egy reakció okozza, ami a neutroncsillagot körülvevő vasat szupravezetővé alakítja. Ezt a reakciót nevezik Bose-Einstein kondenzációnak.
A Nap belső szerkezete az általánosan elfogadott nézet szerint
Bár Manuel elméletét számos tudós elutasítja, kutatók bebizonyították, hogy a távoli naprendszerek csillagai vasban és más fémekben gazdagak. Tavaly nyáron Debra Fischer, a Berkeley Egyetem csillagásza bemutatta több mint 750 csillagról késztett tanulmányát, melyből kitűnik, hogy a fémekben gazdag csillagok 20 százaléka rendelkezik bolygókkal. Manuel úgy véli Fischer kutatása segíthet alátámasztani 40 évnyi fáradozását, mellyel meg szeretné változtatni az emberek nézetét a Naprendszer eredetéről. Szerinte egy szupernóva érte el galaxisunkat körülbelül 5 milliárd évvel ezelőtt, életet adva a Naprendszert benépesítő összes égitestnek.
A meteoritok elemzése rávilágít, hogy minden ősi héliumot "furcsa xenon" kísér, magyarázta, hozzá téve, hogy mind a hélium, mind a fura xenon, ami a Jupiterben is megtalálható, a szupernóva külső burkából származik.
A napkitörések a látványos északi fényen kívül nagy károkat is okozhatnak
1975-ben Manuel és kollégája Dr. Dwarka Das Sabu először tételezte fel, hogy a Naprendszer egy szupernóvaként élete végére ért forgó csillag törmelékéből alakult ki. Állításukat a meteorok és holdkőzet minták tanulmányozására építették, melyek mind szokatlan xenonnyomokat mutattak. A NASA Galileo szondája 1996-ban a Jupiter héliumban gazdag atmoszférájában ugyanezeknek a xenongázoknak a jelenlétét mutatta ki, ami Manuel szerint szilárd bizonyíték a hagyományos modell ellen.
Manuel először 1972-ben kezdte el a vasban gazdag Nap elméletének kialakítását. Abban az évben Manuel és kollégái a Nature magazinban jelentették be, miszerint a primitív meteoritokban talált xenon a hagyományos és egy "szokatlan" xenon keveréke. A szokatlan xenon olyan izotópokban gazdag, melyek szupernóva robbanáskor jönnek létre, olvasható az írásban, és nem alakulhatnak ki meteoritokban.
Három évvel később Manuel és Sabu rájött, hogy a meteorokban az összes ősi hélium ugyanott található, ahol a furcsa xenon. A felfedezésre támaszkodva arra a következtetésre jutottak, hogy a Naprendszer közvetlenül egy szupernóvából alakult ki és maga a Nap a szupernóva összeomlott magjára épült. Az óriásbolygók, mint a Jupiter, a szupernóva külső részéből formálódtak, míg a Föld és a belső bolygók a szupernóva belsejéből származó anyagból alakultak ki. Ezért lehetséges, hogy a külső bolygók főként hidrogénből, héliumból és más könnyű elemekből állnak, míg a belső bolygók kapták a nehezebb elemeket, mint a vasat, ként és szilíciumot, mondta Manuel.
Átfordulnak a pólusok?
A napkitörések elképzelhetetlenül erős fehér, forró elektromosan töltött gázrobbanások, amit évente több ezerszer lövell ki ránk a Nap. A valaha észlelt legerősebb löketet a hónap során kaptuk.
"A Nap maga egy termonukleáris kemence, ami hatalmas mennyiségű veszélyes anyagot lök ki óriási robbanásokban. Egyes esetekben a Mount Everestnek megfelelő tömeg zúdul ránk" - magyarázta Andrew Coates a NOVA tudományos magazinnak.
Több mint háromezer kilométerrel a talpunk alatt a Föld olvadt magja egy láthatatlan mágneses mezőt kelt, ami megvéd ezektől az űrviharoktól, valamint az űridőjárás és a sugárzás viszontagságaitól. A tudósok szerint ez a pajzs azonban kezd gyengülni.
"A változás aránya magasabb az elmúlt háromszáz évben, mint az azt megelőző ötezer évben bármikor" - nyilatkozott John Shaw, a Liverpool Egyetem geológusa. "Egy erős mezőből egy gyenge felé haladunk, mégpedig elég gyorsan." A tudósok úgy vélik, ez a változás arra utal, hogy a mágneses mező irányváltásra készül. "A Föld mágneses mezejének megfordulása furcsa jelenség, azonban ez a folyamat elég gyakori" - mondta Mike Fuller, a Hawaii Egyetem egyik geológusa. "Az utolsó irányváltás, ha minden igaz, 780 000 éve történt."
A Föld mágneses pajzsa véd meg minket a napkitörésektől
A tudósok elméletei szerint ezek a fordulások átlagosan 200 ezer évente zajlanak le. "Így bizonyos értelemben egy kissé késésben vagyunk" - mondta Fuller. Amikor a mágneses mező megfordul, az iránytűk észak helyett a déli irányt mutatják és azoknak az állatoknak, melyek a navigációhoz belső iránytűt használnak, mint egyes madarak, bálnák és tengeri teknősök - némi utánigazításra lesz szükségük. Bár a mágneses mező átmeneti időszakban van, akár kilencven százalékkal is legyengülhet.
"A mágneses mező erőssége tízedére, de akár századrészére is legyengülhet mostani állapotához képest, ami azt jelenti, hogy több kozmikus sugárzás fog keresztüljutni" - mondta Gary Glatzmaier, a Kalifornia Egyetem földtudományok professzora. "Ez alapvetően megnyitja védelmi vonalainkat a nap- és a galaktikus sugárzás előtt, utat adva egyenesen a légkörbe való bejutáshoz" - magyarázta Coates. "Ez meg fog mutatkozni a sugárzás talajszinten történő emelkedésében is."
A Mag (The Core) című hollywoodi fikció témája is a mágnesesség megszűnése volt
A sugárzás megugrása világszerte a rákos betegségek enyhe növekedéshez, valamint a műholdas kommunikáció rendszeres megszakadásához vezethet. Szerencsére még van pár évszázadunk, hogy felkészülhessünk ellene. "Nem lesz katasztrofális" - mondta Glatzmaier. "Nem lehet karba tett kézzel várni, de nem lesz katasztrofális, és amikor bekövetkezik a civilizáció egész biztosan kitalálja, hogyan kezelje ezt az átmeneti állapotot."
A drasztikusan legyengült mágneses pajzsnak szó szerint van egy ragyogó oldala is. Az aurórák, vagy északi fények napi rendszerességgel jelenhetnek meg olyan helyeken is, ahol még soha nem láthattak hasonlót."
Szuper!
Azaz nemsokára nem lesz hol laknunk....;))))
jó oké, akkor mi van? Elmegyünk innen? Hahó hová?
Tudomásom szerint '73-ban az M13 -nak (baromi nagy csillagfelhő) címzett üzenetre érkezett egy halovány próba válasz '77-ben a Nyilas csillagkép felől...(szegény mostanában szétesőben, lásd fentebb..) , ami adhat némi okot a bizakodásra, miszerint nem mi vagyunk az ONLY ONE... igaz azóta semmi. Erre most ezerrel pásztázzák a BAK/NYILAS csillagkép felé eső sávot, azzal a taktikával, hogy nem mozgunk, mert akkor jobban észrevesszük a vadat... khmm.. ezzel csak az az egy apró problemám akad, hogy miből gondoljuk, hogy fejletlenebbek lennének, ha lennének nálunk? Kedves kutakodók, arra még nem tetszettek gondolni, hogy mi van, ha esetleg számukra olyan durvák az általunk kiküldött jelek és annyira fejletlenek a fogadó/pásztázó rádióhullámos jeladó-vevő bigyóink, hogy nincs is esély a vételre, mintha egy papírtölcsérrel szeretnénk meghallani az ultrahangot...:))))))) Bizarr;)
Hát akkor ki fog segíteni? Marad a saját kútfő és a szorgalmas kísérletezés, na meg a Mars és galaktikus túrák, hátha lesz még egy olyan szerencsétlen kis/nagy/közepes bolygó, amelyik elviselne minket... és nem veszi zokon ha őt is leamortizáljuk... lehet még őslakosokat is kapunk, akikkel lehet HP-t (Házi Pálesz) csereberélni... hátha adnak némi gyöngyöt...;)
naccerű... jók a kilátásaink:) több mint 50 év csend, némi itt hagyott furcsa lelet, sehol egy árva nyom... hé, szerintem nagyívben le@arnak minket...:)))) már bocsi.
Ne várjuk már el, hogy boldog mosollyal az arcukon (már ha van), kézenfogva fogják vezetni Judás népét a megmenekülés felé...azok akiket már oly régóta várunk... vajon miért? Azért cserébe, hogy még azt sem tudtuk megakadályozni, hogy ne nőjük ki, és harcoljuk le teljesen a saját otthonunkat? Széthajigálva atomhulladéktól kezdve minden rossznyavaját... Még a gyerekeinktől is elvárjuk hogy rendet tegyenek a játék után... akkor ez mi? Galaktikus engedetlenség és még jutalmat is szeretnénk...hmm...
Biztosan nem azért lett részünkre is nyilvánvalóvá téve ez a sok tudományos újítás, lehetőség, forrás, eredmény és a legkülönfélébb energiák, hogy aztán egymásra lövöldözve velük csináljunk egy nagy Bumm-ot, majd sértődött 5 évesként duzzogva szaladni egy Idegenhez, oldja már meg.. hisz elromlott a jó kis játékunk... Hát ennyire naivak lennénk?
Wake Up Earth! Ez lehetett az az üzenet in nineteen-seventy-seven...;-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek