Csernobil
2008.08.12. 00:27
1986. április 25.:
Csernobilban kísérlet kezdôdik.
A blokk gyatra villamos rendszerét korábban módosították. Most azt szeretnék megtudni, hogy az erômû a teljes feszültség elvesztésekor a turbógenerátor forgási energiájával valóban táplálja-e még cca. negyven másodpercig az üzemzavari hûtôvízszivattyúkat. Ennyi idôre van szükség, amíg a dízelgépek felélednek és energiát adnak az erômû biztonságos leállításához. A tragédiába torkolló kísérletet tehát a jószándék irányítja, a biztonsági rendszer ellenôrzése a cél.
A kísérletet nem engedélyezték, nincs átgondolt stratégia, nincs a helyszínen speciálisan képzett reaktorfizikus. Az üzemeltetôk azonban bíznak rutinjukban, és nem akarják elhalasztani a kedvezô alkalmat. A blokkot holnap – karbantartás miatt – leállítják. A mostani kísérlet tehát nem okoz termeléskiesést. (Újabb jószándék.)
1óra 00 perc
Megkezdôdik a teljesítmény-csökkentés.
13 óra 50 perc
A kísérletben nem szereplô másik turbógenerátor kikapcsolása.
14 óra 00 perc
Az üzemzavari zónahûtôrendszer kikapcsolása azért, hogy az a kísérlet során feleslegesen ne lépjen mûködésbe.
14 óra 00 perc
Az ukrajnai központi teherelosztó több energiát kér, a diszpécser nem engedélyezi a blokk teljesítményének további csökkentését.
23 óra 10 perc
A diszpécser „végre” engedélyezi a további teljesítmény-csökkentést.
Az öröm elfeledteti az emberekkel, hogy az elmúlt kilenc órában, a természetellenes üzemállapotban, az alacsony teljesítmény következtében a reaktor xenon-mérgezôdése miatt jelentôsen romlott a blokk manôverezô-képessége. A szabályozásra szolgáló elnyelôrudakat egyre magasabbra húzták. A reaktor nehezen szabályozható, labilis állapotban van. Az egyetlen ésszerû magatartás az azonnali leállítás.
23 óra 14 perc
Folytatják a kísérletet. Mintha szürkevakságot kaptak volna. Semmit sem látnak, csak a kísérleti célt. A teljesítmény 30 MW-ra esik. A szabályozó rudakat még magasabbra emelik. A xenon-koncentráció tovább nô, tovább rontva a rendszer manôverezô-képességét.
Április 26. 1 óra 00 perc
Sikerül 200 MW-on stabilizálni a teljesítményt. Öröm! Pedig a reaktor állapota nagyon labilis.
1 óra 3 perc
Egy fôkeringtetô-szivattyú bekapcsolása.
1 óra 9 perc
Még egy szivattyú bekapcsolva. A hûtôvíz-tömegáram túl nagy. Újabb védelmi rendszert kell bénítani, nehogy a rendszer leállítsa magát.
1 óra 22 perc 30 másodperc
Kicsi a reaktivitás-tartalék. Vészjelzés: LEÁLLNI! Senki nem hallja. A kísérlet folytatódik.
1 óra 23 perc 4 másodperc
A turbógenerátor izolálva. Négy szivattyú kikapcsolva. Megkönnyebült sóhaj, végre eljutottunk a kísérlet érdemi részéhez. A „mindkét turbina kiesett”-védelmi rendszer nem mûködik, mert – a kísérleti programtól is eltérve – ezt már korábban bénították. A reaktorban nô a nyomás, az áthaladó tömegáram csökken. A gôztartalom szerinti reaktivitás-tényezô erôsen pozitív. Megindul az öngerjesztés, a reaktor teljesítménye hirtelen nôni kezd.
1 óra 23 perc 40 másodperc
Az operátor kétségbeesetten látja, hogy a reaktivitás túlságosan sok. Megnyomja a „nagy piros gomb”-ot. A vészleállító rudak egy része beszorul. Azok, amelyek az aktív zónába esnek, kezdetben csak növelik a bajt, mert kialakításuk nem volt megfelelô. Mivel a reaktivitás-tényezô pozitív, kis teljesítmény-növekedés is robbanásszerû gôzfejlôdést eredményez. Az operátor a féket nyomja, de már ezzel is gyorsít. A teljesítmény másodpercek alatt a névleges 7%-áról a névleges százszorosára növekszik.
1 óra 24 perc 00 másodperc
A reaktort, mint a biztonsági szelep nélküli kuktafazekat a hirtelen fejlôdô nagymennyiségû gôz szétveti.
1 óra 24 perc 2 másodperc
Az aktív zóna csatornái felnyílnak. A víz a magas hômérséklet miatt reakcióba lép a fûtôelemek burkolatával, a cirkóniummal és a forró grafittal. Hidrogén és szénmonoxid keletkezik, és a levegô oxigénjével keveredve felrobban.
A robbanások következtében a radioaktív anyagok egy része a környezetbe jut. A gáznemû, illékony anyagok nagy magasságba emelkednek. A szél ezek nagyrészét Finn- és Svédország fölé sodorja. Késôbb a felhôk Bajorország, Jugoszlávia, Olaszország és Ausztria fölé sodródnak. Hazánkat a felhônek csak a széle érinti, így elkerüli a nagyobb baj.
A csernobili tûzoltók vízzel locsolják az izzó grafitot, és ezzel tulajdonképpen táplálják a lángokat. A helyszínre vezényelt sorkatonák védôfelszerelések nélkül gyûjtögetik alumínium-konténerekbe a még meleg grafit- és urántörmeléket. A Szovjetunió bonni tudományos attaséja a balesetet követô harmadik napon arról érdeklôdik, hogyan kell grafittüzet oltani. Helikopterrôl 5000 tonna bórtartalmú homokot szórnak a romokra. Nitrogénnel hûtik a reaktor alatt a környezetet.
Egymástól függetlenül végzett mérések szerint egy budapesti lakos hozzávetôleg egy tüdôszûrésnyi többlet-radioaktív terhelést kapott. Finnországban még mindig vannak úgynevezett forró pontok, ahol nagy aktivitású, a csernobili reaktorból származó por található.
Az ukrán egészségügyi minisztérium legutóbbi közleménye szerint a 350 ezer úgynevezett likvidátor közül 12 519-en már nem élnek. (Azt nem közölték, hogy a statisztika szerint – Csernobil elôtt – 350 ezer ember közül tizenkét év alatt hányan hunytak el természetes halállal.) Eddig 937 kiskorú kapott pajzsmirigyrákot. Szerencsére 99%-ukat az orvosok meg tudják gyógyítani.
A felrobbant csernobili blokk köré vasbeton-szarkofágot építettek. Nem arról van szó, hogy az egészet leöntötték betonnal. Az építményben mérôhelyek vannak. Az adatok nem megnyugtatóak.
A baleset során a sugárzó anyag mintegy 2,5–3 százaléka került a környezetbe. A korábbi légköri atombomba-robbantások során kb. húszszor ennyi!
A tragédia az USA atomenergia-programját nem befolyásolta. Franciaországban és Kanadában sem láttak okot arra, hogy felülvizsgálják atomerômûvekre alapozott energia-termelésüket. Az operátorok képzését azonban mindenhol megszigorították, és emelték a színvonalát. Az esetleges tervezési hibákat korábbinál is alaposabb engedélyezési eljárással szûrik ki.
A bejegyzés trackback címe:
https://heineken.blog.hu/api/trackback/id/tr77611612
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek